مبانی روانکاری
   
     
 

روانکاری:


مجموعه عملیاتی که اثرات اصطکاک و سایش ناشی از تماس سطوح را به حداقل می رساند روانکاری نامیده می شود.


 

روانکارها:


عناصر یا موادی که در شرایط مختلف کاری مابین سطوح متحرک قرار گرفته و ضمن پیشگیری از تماس مستقیم موجب کاهش اصطکاک و سهولت حرکت سطوح نسبت به یکدیگر می گردند را روانکار می گویند. علاوه بر مورد فوق امروزه یک روانکار باید دارای خصوصیات زیر نیز باشد:


  • قابلیت جذب و انتقال حرارت را داشته باشد.
  • غیرخورنده و از نظر شیمیایی خنثی باشد.
  • عامل حفاظت شیمیایی و فیزیکی سطوح فلزی باشد.
  • پایدار و مقاوم در شرایط حرارت، فشار و سرعت مشخص باشد.


روانکارها را می توان براساس حالت فیزیکی آنها در درجه حرارت محیط به دسته های گاز، مایع، نیمه جامد و جامد طبقه بندی کرد.روانکارهای گازی: 

مثل هوا یا انواع بخارات که با سرعت های زیاد و بار کم عمدتاً در صنایع هسته ای و فضایی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

روانکارهای مایع:

شامل انواع روغن های معدنی، گیاهی، حیوانی و سنتزی به همراه افزودنی های مناسب جهت استفاده در محدوده بسیار وسیعی از کاربردهای صنعتی، خانگی و ... می باشند. گازهای مایع شده تحت فشار نیز در این دسته قرار می گیرند.
 
 

روانکارهای نیمه جامد:
 
شامل انواع گریس ها از حالت نیمه مایع تا نیمه جامد بوده و مطابق درجه بندی NLGI بر حسب میزان شلی یا سفتی در دسته های زیر قرار می گیرند:

 

درجه بندی NLGI

میزان نفوذ پذیری

(0.1 mm)

ساختار

کاربرد عمومی

نحوه کاربرد

000

00

0

445 – 475

400 – 430

355 – 385

سیال

تقریباً سیال

کاملاً نرم

عموماً برای روانکاری دنده ها بکار میروند

توسط سیستم توزیع و پمپاژ مرکزی گریس

1

2

3

310 – 340

265 – 295

220 – 250

بسیار نرم

نرم

نیمه سفت

عموماً برای روانکاری انواع برینگ ها بکار میروند

توسط سیستم پمپاژ مرکزی یا تلمبه گریس (برای نمره 3)

4

5

6

175 – 205

130 – 160

85 – 115

سفت

بسیار سفت

کاملاً سفت

عموماً برای آب بندی و یا بعنوان مانع در سیستمهای آب بندی ماز بکار میروند

توسط تلمبه گریس یا مستقیماً بصورت دستی


 
  
روانکارهای جامد:

روانکارهای جامد یا خشک مواد جامدی هستند که می توانند اصطکاک بین دو سطح درگیر را بدون نیاز به حضور یک سیال حامل کاهش داده و عمل روانکاری را انجام دهند. این روانکارها شامل جامدات مولکولی، واندروالسی، کووالانسی و فلزات و کانی ها نظیر گرافیت، سولفور مولیبدن، برم نیتریت، پودر مس، تالک و ... بوده و بعضاً قادرند حتی در دماهای بسیار بالا تا 1100 C° (مانند سولفور مولیبدن) نیز عمل روانکاری را انجام دهند. از روانکارهای جامد می توان برای بهبود کارایی و تقویت خواص روانکارهای نیمه جامد (گریس) نیز استفاده کرد.


انواع روانکاری:

روانکاری را می توان بر حسب کیفیت به انواع روانکاری لایه ضخیم، لایه نازک، روانکاری حدی، روانکاری خشک و روانکاری غلطان دسته بندی کرد.روانکاری لایه ضخیم: 

روانکار با تشکیل فیلم ضخیم سیال از تماس کامل سطوح متحرک جلوگیری می کند. این نوع روانکاری به دو شکل هیدرودینامیک و هیدرواستاتیک انجام می پذیرد. در حالت هیدرودینامیک در اثر فشردگی مقدار ثابتی از روغن مابین سطوح متحرک از حجم روغن کاسته شده و متناسب با ازدیاد فشار ویسکوزیته آن افزایش می یابد و فیلم هیدرودینامیک حاصل، از تماس سطوح متحرک جلوگیری به عمل می آورد. در شرایط بحرانی در اثر تغییر حالت فیزیکی سطوح این فیلم به فیلم هیدرودینامیک ارتجاعی تبدیل شده و در این حالت نیز از تماس سطوح و ایجاد اصطکاک جلوگیری می نماید.

در حالت هیدرواستاتیک کل حجم روغن روانکار تحت فشار معین که از خارج اعمال می گردد قرار گرفته و نهایتاً روغن روانکار تا حد فشار اعمال شده فیلم پایداری را دارا خواهد بود که از تماس سطوح جلوگیری به عمل می آورد.


روانکاری لایه نازک:

اگر پوشش روغن روانکار روی سطح روانکاری شده جریان یکنواختی نداشته باشد فیلم هیدرودینامیک موضعی حاصل می گردد و گاهاً نقاطی از سطوح در اثر فشار زیاد و دور کم با هم تماس داشته و ایجاد اصطکاک و سایش می نمایند.


روانکاری حدی:

چنانچه روغن انتخابی مناسب نبوده (از نظر ویسکوزیته ضعیف باشد) و سطوح هم توانایی ایجاد محیط همگرا را نداشته باشند در مرحله اول فیلم نازک تشکیل و سپس به فیلم حدی بسیار نحیف تبدیل می گردد، نهایتاً تماس کامل سطوح با هم اجتناب ناپذیر خواهد بود (ضخامت فیلم حدی در حد مولکولی است). 


روانکاری خشک:

این حالت در مواقعی که سطح تماس زیاد باشد و با استفاده از روانکارهای جامد انجام می پذیرد، مانند کف گردها و کشویی ها که در آنها فیلم حاصله از سایش سطوح جلوگیری می کند.


روانکاری غلتان:

این روانکاری در مواقعی که غلطک یا ساچمه عامل انتقال نیرو است حاصل میگردد که نهایتاً لایه نازک به لایه حدی تبدیل شده و به علت شکل خاص فیزیکی (ساچمه و رینگ) تغییرات الاستیکی فلز در ساختمان سطح آن به همراه روانکار موجب ایجاد فیلم الاستو هیدرو دینامیک می نماید.


با توجه به تعاریف فوق بهترین و کارآمدترین نوع روانکاری، روانکاری لایه ضخیم هیدرودینامیک و سپس روانکاری غلتان الاستو هیدرودینامیک گریس ها می باشند که با صرف نظر از اشکال هندسی دستگاه روانکاری شده امکان تشکیل فیلم های فوق را تقریباً در هر شرایطی دارند و این یکی از مزایای مهم گریس ها در مقایسه با روغن ها می باشد.
 
 
  
     

   
Aluminum LJ 200


گریس چند منظوره خودرو

گریس های چندمنظوره شرکت آسیاژوله در انواع بسته بندی از قوطی های 100 گرمی تا بشکه های 180 کیلوگرمی دارای بالاترین عملکرد در میان گریس های مشابه بوده و برای روانکاری انواع برینگ های وسایل نقلیه سبک و سنگین بهترین گزینه می باشند.


ادامه مطلب

 
Aluminum LJ 200


خدمات آزمایشگاهی

شرکت آسیاژوله با نظارت پیوسته و پس از انجام بررسی های کامل اداره استاندارد از تاریخ 07/09/1390، مطابق پروانه ASH/2305 به عنوان آزمایشگاه همکار اداره استاندارد (در زمینه روغن و گریس) نایل گشته و در این زمینه به عنوان مرجع قابل اطمینان همکاری نزدیک و تنگاتنگی با این سازمان دارد

ادامه مطلب

 
Aluminum LJ 200 Aluminum LJ 200 دیدگاه و اهداف شرکت


دیدگاه و اهداف شرکت

یکی از مهمترین اهداف شرکت آسیاژوله رفع کامل واردات و نیاز صنایع به محصولات خارجی بوده و این شرکت صمیمانه آمادگی کامل خود جهت ارائه انواع مشاوره رایگان و نیز معادلسازی و تولید انبوه روانکارهای خاص بر حسب نیاز و درخواست مصرف کنندگان عزیز را اعلام میدارد

ادامه مطلب

مشتری ها

فولاد خوزستان

فولاد مبارکه

گروه ملی فولاد

فولاد کاویان

نورد و لوله اهواز

فولاد اکسین

فولاد آلیاژی ایران

ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن آلیاژی اردبیل

ذوب آهن آلیاژی ملایر

فولاد سیادن

فولاد صنعت بناب

سیمان اردستان

سیمان فارس

سیمان بهبهان

سیمان آبیک

شرکت ملی حفاری ایران

گهرروش سیرجان

معدنکاران اولنگ

شرکت گاز استان گلستان

شرکت موتوژن تبریز

صنایع چوب و کاغذ مازندران

راه آهن جمهوری اسلامی

کارخانجات سیبک سازی

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت آسیا ژوله می باشد آسیا ژوله می باشد

طراحی و اجرا کانون تبلیغاتی پازینه